KIZILCA KÖYÜ FORUM SAYFASI

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Mccormack: Türk hükümeti alkışlanmalı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Mccormack: Türk hükümeti alkışlanmalı Bir Ptsi Haz. 02, 2008 11:34 pm

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, İsrail ile Suriye arasında Türkiye’nin arabuluculuğuyla başlayan temaslar için, "Türk hükümeti, bölgede barışı ilerletme yönünde çalıştığı için alkışlanmalı" dedi.

Sean McCormack, düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, İsrail ile müzakereleri ilerletmek için ABD’nin desteğine ihtiyaç olduğu" sözlerini hatırlatarak, ABD’nin bunda istekli olup olmadığına ilişkin sorusuna, "Bizden böyle birşey istendiğini sanmıyorum" yanıtını verdi.

McCormack, "Eğer taraflar ve ilgili tüm gruplar ABD’nin katılımını isterse, bu isteği değerlendiririz. Benim bildiğim kadarıyla bu sürece katılmaya çağrılmadık. Asıl, bölgede barışı ilerletme yönünde çalıştığı için Türk hükümeti alkışlanmalı" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın bu hafta Washington’da yapacağı temaslara ilişkin bir soru üzerine McCormack, Babacan ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın 5 Haziranda biraraya geleceklerini söyledi.

McCormack, Ortadoğu barış sürecinde Türkiye’nin rolünün sorulması üzerine, "Türkiye, çok önemli bir rol oynayabilir. Türkiye’nin bölgede nüfuzu büyük. Önemli bir ülke, kaynakları çok. Dahası, bölgede barış için bir ses olabilir" dedi.

http://www.haberx.com/n/1112238/mccormack-turk-hukumeti-alkislanmali.htm

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz